Calanthe vestita
Cytheris griffithii Wight, Preptanthe vestita (Lindley) Rchb. f., Amblyglottis pilosa De Vriese ex Lindley, Calanthe pilosa (De Vriese) Lindley, Preptanthe villosa Rchb. f., Calanthe regnieri Rchb. f., Calanthe turneri Rchb. f., Calanthe grandiflora Rolfe, Calanthe padangensis Schlechter ex Mansfeld.
Występowanie:
Myanmar (Burma), Tajlandia, Wietnam, Malaje, Sumatra, Borneo, Jawa i Sulawesi. W Myanmar rośliny spotykano w pobliżu Mergui i Moulmein, ale brak dodatkowych szczegółów. Na półwyspie tajlandzkim rośliny spotkano w pobliżu Ranong oraz w innych miejscach tego półwyspu. Na Malajach napotkano je tylko raz, rosnące na wapieniach w pobliżu Batu Caves, nieco na północny-wschód od Kuala Lumpur. Odmianę sumatrańską znaleziono pierwotnie pomiędzy Padang Panjang a Kampong Tengah w zachodniej części Sumatry, na wysokości ok. 1000 m, ale później napotkano ją także w innych miejscach w zachodniej i północnej Sumatrze. Choć są wcześniejsze wiadomości o ich występowaniu na wyspie Jawa, to jednak Comber (1990) nie omawia tego szczegółowo, ponieważ od tamtej pory minęło sporo czasu. Na Borneo rośliny spotyka się w Kalimantan, Sarawaku i Sabah, gdzie rosną na wapieniach, na wysokościach 600-900 m. W Sarawaku spotykano je w licznych lokalizacjach od poziomu morza do wysokości 800 m.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 38°C i 10°C. Średnia wilgotność waha się od 60% zimą do ponad 90% latem i jesienią. Opady od 5 mm w grudniu-marcu do 1176 mm w lipcu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 30,1/17,3°C w styczniu do 27/22°C przez całe lato i jesień. Okres kwitnienia: Od września do kwietnia z maksimum w grudniu.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych oparty jest na raportach hodowców. Hodowcy podają, że te rośliny charakteryzują się długim okresem kwitnienia.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to duży epifit sympodialny, czasem też rosnący na skałach i w gruncie.
Pseudobulwy/łodyga:
Pseudobulwy mają 8-12 cm długości. Te stożkowe do jajowatych pseudobulwy są srebrzysto-zielone i znacznie, choć tępo kanciaste.
Liście:
Liście mają długość 45-60 cm i szerokość 10-12 cm. Liczne żółto-zielone liście pojawiają się po zakończeniu kwitnienia. Są szeroko lancetowate, podłużnie złożone, mają ostre zakończenie, zwężają się przy podstawie w rowkowaną szypułkę ze skrzydełkami, a przy końcu sezonu wegetacyjnego opadają.
Kwiatostan:
Kwiatostan osiąga 60-80 cm długości. Półwzniesiony lub łukowaty pęd kwiatowy ma bardzo owłosioną szypułkę. Kwiaty tworzą kiście blisko podstawy pędu kwiatowego.
Kwiaty:

Foto: © Wolfgang Wieser. Wszelkie prawa zastrzeżone. Opublikowano za zgodą autora.
Każdy kwiatostan wytwarza wiele kwiatów. Kwiaty mające 5,0-7,5 cm wysokości są białe z żółtym lub czerwonym zgrubieniem i czasem mogą mieć różowe zabarwienie na warżce. Płatki obu okółków są rozłożone, ale są mniej lub więcej odgięte w pobliżu wierzchołków. Płatki okółka zewnętrznego są eliptyczne do podłużnych, zwężają się do krótkiego, ale ostrego koniuszka, mają do 2 cm długości i 0,7 cm szerokości. Płatek grzbietowy jest wyprostowany, a boczne płatki zewnętrzne ukośnie kierują się do góry nieco ponad linię poziomu. Płatki okółka wewnętrznego mają kształt jajowaty do wydłużonego i mają szeroko zaokrąglone koniuszki. Mają 1,8 cm długości i 1,0 cm szerokości w pobliżu koniuszków, są ukośnie skierowane do góry pomiędzy bocznymi płatkami zewnętrznymi i płatkiem grzbietowym. Płaska warżka jest 3-klapowa, ma kształt jajowaty, 1,5-2,0 cm długości i 2 cm szerokości. Rozpostarte boczne działki warżki mają ok. 1 cm długości i 0,5 cm szerokości, są ukośnie podłużne z tępo zakończonymi wierzchołkami. Rozpostarta 2-częściowa działka środkowa ma kształt szeroko sercowaty, 1,2 cm długości, 1,8 cm szerokości i ma głębokie rozcięcie na środku obrzeżenia przy wierzchołku. Ostroga przy podstawie warżki ma ok. 2 cm długości i jest zakrzywiona do góry. Gruby prętosłup ma 0,6 cm długości.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |